طولانی ترین غار نمکی جهان

در فاصله ۹۰کیلومتری شهر قشم، در بخش انتهایی جنوب غربی جزیره کوه گنبدی شکلی به ارتفاع ۲۳۷ متر از سطح دریا با نام کوه نمکدان قرار دارد. در این کوه غاری با همین نام بوجود آمده است که از زیباترین جلوه های طبیعت جزیره ی قشم به شمار می رود.

فاصله دهانه غار نمکدان از جاده همجوار ساحل دریا حدود ۲ کیلومتر است که با پای پیاده پیموده می شود. سقف غار نمک را قندیل های بلورین در اشکال مختلف پوشش داده اند و منظره ای بدیع به وجود آورده اند.

از دل کوه نمکدان یک جریان آب زیر زمینی دائمی می جوشد و راه را به خارج می گشاید که پس از حل کردن نمک در مسیر حرکت خود به صورت چشمه نمک در دامنه کوه ظاهر می شود و در گودال مقابل خود حوضچه ای طبیعی به رنگ سفید به وجود می آورد. منظره این حوضچه از دور همچون برف زمستانی دیدنی است. این چشمه در تمام طول سال جریان دارد. همین آب اشباع از نمک در درون غار و پس از عبور از خلل و فرج سنگ ها از سقف شروع به چکیدن کرده چکنده ها و چکیده های زیبایی از جنس نمک را بوجود می آورد.

با بررسی ها و مطالعات زمین شناسان دانشگاه شیراز و کشور چک این غار، به عنوان طولانی ترین غار نمک جهان ( به درازای ۶۴۰۰ متر ) معرفی شده است و تاکنون بیش از شش هزارمتر از این غار شناسایى و نقشه برداری شده است.

سن این لایه های نمکی که در اعماق قرار دارند و در زاگرس به سری هرمز مشهور اند، به دوران پیش از کامبرین رسیده و بیش از ۵۷۰ میلیون سال از تشکیل آنها می گذرد.اما خود گنبدهاى نمکى و ظهور آنها در این منطقه پدیده هاى جدید و جوانتر هستند، به طورى که برخى از این غارها حدود شش هزار سال سن دارند.

در زمان تشکیل، نمکها به صورت لایه ای بوده اند که به مرور زمان و بر اثر نیروی فشار حاصل از وزن لایه های بالایی برآمده شده و تحت اثر خاصیت شناورى (Isostasy) که دارند، با توجه به آن که وزن حجمى آنها از وزن سنگهاى اطراف آن کمتر است، آنها را شکافته و به سمت بالا حرکت مى کنند. در اثر این حرکت و رسیدن لایه های نمک به سطح زمین، گنبدهای نمکی شکل می گیرند.

این نمکها در مسیر خود بخش هایی از سنگهاى بسیار قدیمى را از چند کیلومتر زیرزمین به سمت روى زمین مى آورند که مى تواند اطلاعات بسیار مفیدى را از گذشته زمین شناسى به زمین شناسان ارایه کند. تعداد زیادی گنبد نمکی در استان هرمزگان و خلیج فارس از اعماق زمین سر برآورده اند. جزیره های هرمز و لارک در نزدیکی قشم گنبدهای نمکی هستند که از زیر آب سر برآورده اند.

گنبد نمکى نمکدان، تنها گنبد نمکى در جزیره قشم است که از میان دماغه جنوب، تا قدیس سلخ و دماغه شمال غربى تا قدیس باسعیدو بالا آمده است و در نقشه تقریبا دایره اى شکل و به قطر ۷× ۵/۶ کیلومتر است. بام گنبدى داراى توپوگرافى نامنظم بوده و دیواره آن بسیار پرشیب است. در بخش جنوبى گنبد نمکى نمکدان، غارهاى نمکى یاد شده وجود دارد که ارتفاع آنها تا ۲۰ متر نیز اندازه گیرى شده است.

ZG-Namakdan-01

نمکدان تنها گنبد نمکی جزیره ی قشم است، اما تعداد زیادی از این ساختارها در خلیج فارس و استان هرمزگان وجود دارند.

غار نمکدان داراى یک دریاچه نمک به عمق یک متر در فاصله ۱۶۰ مترى دهانه ورودى است. این غار داراى چندین تالار بزرگ و کوچک است که اولین تالار آن در فاصله ۶۷۰ مترى ورودى آن قرار دارد.

کلمات کلیدی: Hormoz Series , Hormozgan province , Iran Geology , Iran Geotourism , Precambrian , Qeshm Island , World largest salt cave , zamingasht , استان هرمزگان , ایران , ترین ها , زمین شناسی , زمین گردشگاه , زمین گردشگری , زمین گشت , ژئوتوریسم , طولانی ترین غار نمکی , غار نمکدان , قشم , گنبد نمکی

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید