پست ترین نقطه فلات ایران

گود لوت در دشت لوت با ارتفاع ۱۱۷ متر از دریاهای آزاد پست ترین نقطه در داخل فلات ایران شناخته می شود. سواحل خزر با ۱۷ متر پایین تر از دریای آزاد کم ارتفاع ترین نقاط در ایران را تشکیل می دهند اما در داخل فلات ایران پست ترین فروافتادگی در بیابان لوت با نام ” گود لوت ” با مختصات جغرافیایی ۳۰ درجه و ۲۴ دقیقه و ۱۶ ثانیه عرض شمالی و ۵۸ درجه و ۲۹ دقیقه و ۲۸ ثانیه طول شرقی قرار دارد. این گود در ۷۵ کیلومتری شهرستان شهداد و در ناحیه شرقی کلوت ها واقع شده است.

ZG-Iran-Lut

دشت لوت با حدود ۸۰ هزار کیلومتر مربع وسعت، در واقع حدود ۵ درصد خاک کشور را در برگرفته است. این دشت که جزء اقلیم های فراگرم و خشک دنیا است، دارای سه بخش شمالی، مرکزی و جنوبی است.دشت لوت مرکزی با وسعتی حدود ۲۵ هزار کیلومتر مربع مساحت، متنوع ترین، کم نظیرترین و حتی منحصر به فردترین عارضه های طبیعی بوم سازگان های بسیار گرم و خشک دنیا را در خود جای داده است. ریگ یلان، ناحیه کلوت ها، خندق ها و تنگ های آبرفتی، چاله مرکزی، دشت های ریگی (هامادا)، پست ترین فرو افتادگی لوت و نقاط گرمایی زمین از جمله ویژگی های طبیعی لوت مرکزی اند که در هشت سال گذشته مکرراً مورد مطالعه کارشنان قرار گرفته اند.

در سال ۹۲ در طول یک شبانه روز گود لوت و مناطق اطراف آن توسط گروهی از کارشناسان مورد بررسی جدی و همه جانبه قرار گرفت و پس از اندازه گیری سطوح ارتفاعی و پست نقاط همجوار به وسیله دستگاه های اندازه گیری پیشرفته، ارتفاع ۱۱۷ متر از سطح دریای آزاد پست ترین نقطه گود لوت و دشت لوت شناخته شد و پس از آن ارتفاع ۱۱۷ متر گود لوت و مختصات جغرافیایی آن و سایر اطلاعات لازم بر روی صفحه ای فلزی حک و بر روی میله ای قطور که بیانگر نماد ملی ایران (پرچم پر افتخار ایران) است ایجاد و در” گود لوت” که در واقع گودترین نقطه داخلی فلات ایران در حوزه آبخیز بسته لوت است ، نصب شد.

کلمات کلیدی: پست ترین نقطه فلات ایران , دشت لوت , زمین شناسی , زمین گردشگری , زمین گشت , ژئوتوریسم , کم ارتفاع ترین , گود ترین , گود لوت

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید