سازند ساچون در رستاق فارس

سازند ساچون در واقع واحدی از نهشته های تبخیری است که در بین سنگ آهک های سازند تاربور (در زیر) و کربنات های جهرم (در بالا) قرار گرفته است و نشان دهنده محیط کنار قاره ای در نواحی شمال خاوری فارس در مرز زمان های مزوزوئیک – سنوزوئیک است.

برش الگوی این سازند در نزدیکی روستای ساچون در ۲۵ کیلومتری جنوب داراب فارس انداز گیری شده و دارای ۱۴۱۵ متر ضخامت از ژیپس و دولومیت و آهک های سیلتی و مارن است که رنگ مایل به سرخ دارند. بخش دولومیتی آن که به شدت متبلور، دارای جلبک  و به رنگ قهوه ای تا زرد دیده می شود به ضخامت ۱۸۳ متر پایین ترین قسمت سازند ساچون را می سازد که به “بخش آهکی قربان” شناخته می شود.

مرز پایینی سازند ساچون به سازند تاربور تدریجی و مرز بالایی آن با سازند جهرم ناگهانی است. سن این سازند بر اساس فسیل های موجود در آن ماستریشتین تا ائوسن پیشین (۷۰ تا ۴۰ میلیون سال قبل) در نظر گرفته می شود. گسترش این سازند بیشتر در منطقه فارس است و به سوی جنوب باختری به آرامی با سازند پابده جانشین می شود.

تصویر بالا در راه ارتباطی سابق گهکم در استان هرمزگان به رستاق در استان فارس و در ارتفاعات جنوب خاوری مشرف به رستاق در ۱۲ کیلومتری این شهر گرفته شده است. در این عکس که دیدی به سوی خاور دارد، دره ای عمیق با ارتفاعات بلند مشرف به آن به تصویر کشیده شده است. دره گسله است و ارتفاعات سمت چپ را دولومیت های سازند ساچون با رخساره دولومیتی نازک لایه، دارای نوارهای کوچک و بزرگ چرتی سیاهرنگ را ساخته است. در حالی که سازند جهرم با رخساره آهکی و آهک دولومیتی، ارتفاعات سمت راست جاده را ایجاد نموده اند. سنگ های سخت و مستحکم و لایه بندی ستبر- توده یی، از این سازند ارتفاعات کوهستانی بلند و برجسته را به وجود آورده است. لایه‌بندی نازک – متوسط را می‌توان در بخش های قاعده‌یی سازند جهرم مشاهده کرد. ولی به سوی بالای ردیف رسوبی ستبرای، لایه ها افزایش یافته و به صورت توده‌یی در می‌آیند.

کلمات کلیدی: آهک , استان فارس , استان هرمزگان , ایران , تبخیری , دولومیت , رستاق , زاگرس , زمین شناسی , زمین گردشگری , زمین گشت , ژئوتوریسم , سازند جهرم , سازند ساچون , گهکم

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید