شهر رودبار و سپیدرود

شهر رودبار بر روی دامنه های طرفین دره-رودخانه سپیدرود گسترش یافته است. سنگ های میزبان این دامنه ها شامل تناوبی از کنگلومرا، شیل و ماسه سنگ با درصد های مختلف مربوط به سازند شمشک به سن ژوراسیک می باشند.

دامنه ی خاوری مشرف بر شهر تحت تاثیر یک زمین لغزش قدیمی قرار گرفته است که هنوز هم نشانه هایی از فعالیت را از خود نشان می دهد.

جاده ی موجود قزوین – رشت و راه آهن در حال احداث قزوین – رشت – انزلی در دامنه ی خاوری و از پای همین دامنه ی فعال عبور می کنند.

بخش احداث نشده ی آزادراه قزوین – رشت در محدوده ی منجیل – رودبار از دامنه ی باختری که از امنیت بالاتری برخوردار است با احداث ۴ تونل دوقلو و دور زدن شهر رودبار عبور خواهد کرد.

دره-رودخانه سپیدرود که از به هم پیوستن رودخانه های قزل اوزن و شاهرود ایجاد شده است با پیچ و خم های فراوان از میان کوهستان البرز عبور کرده و در نزدیکی دریای خزر با کم شدن شیب توپوگرافی دلتای بسیار بزرگی را از خود به جا گذاشته است که شهر رشت و سایر آبادی های اطراف بر روی آن تشکیل شده اند.

این رود در محل شهر رودبار تخته سنگ هایی با قطر چندین متر را در ساحل خود بر جای گذاشته است که نشان از قدرت بالای حمل آن در مواقع سیلابی دارد. البته احداث سد منجیل در بالادست رود، سیلاب این رودخانه را کنترل کرده اما حجم بالای آب این رود بخصوص در مواقع پر باران و باز شدن دریچه های سد همچنان رسوبات را از تخته سنگ، قلوه سنگ، شن و ماسه به پایین دست حمل می کند و به مرور در مسیر برجای می گذارد.

شهر رودبار در زمینلرزه سال ۱۳۶۹ به کلی ویران شد و تعداد زیادی از مردم این شهر و روستاهای اطراف در اثر زمینلرزه جان خود را از دست دادند. زمینلرزه ی ۷/۳ ریشتری در شهرهای اطراف از جمله تهران به خوبی احساس شد و بسیاری از روستاهای منطقه ی رودبار به کلی ویران و غیر قابل سکونت شد. امروزه زندگی در شهر و روستاهای اطراف روند عادی خود را طی می کند اما زخم حاصل از این زلزله همچنان التیام نیافته است.

تصویر بالا از شهر رودبار و از فراز ارتفاعات مشرف بر شهر (دید به سوی شمال) گرفته شده است.

 

کلمات کلیدی: رودبار , سپیدرود , دره , البرز , کنگلومرا , ماسه سنگ , شیل , سازند شمشک , ژوراسیک , زمین شناسی , زمین گردشگری , ژئوتوریسم

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید