دره – رودخانه قزل اوزن میانه

رودخانه قزل اوزن تنها رودخانه ای است که از زاگرس سرچشمه گرفته و در نهایت به دریای خزر می ریزد. این رودخانه در نزدیکی شهر میانه، با پیوستن رودخانه های زنجان چای و آجی چای به آن پر آب تر می شود و در اطراف شهر میانه سه رودخانه ی دیگر (قرانقو چای، گرمی چای و قوری چای) به آن می پیوندند. رودخانه قزل اوزن بسته به جنس زمین هایی که از آنها عبور می کند، مسیری مستقیم و یا پر پیچ و خم را طی می کند. زمانی که رودخانه از میان سنگ های مستحکم و صخره ساز عبور می نماید، تحت تاثیر مورفولوژی آنها دارای پیچ و خم می گردد. در حقیقت آب مسیر خود را در نقاط ضعف کوهستان مانند بخش های نرم فرسا تر و یا بخش های گسلیده و ضعیف باز می کند. زمانی که مسیر رودخانه تحت تاثیر و کنترل مورفولوژی کوهستان باشد و پیچ و خم آن توسط سختی و نرمی کوهستان کنترل شود، به آن “رودپیچان مهار شده” (Intrunched meander) گفته می شود.

در تصویر بالا بخش هایی از رودخانه قزل اوزن قبل از رسیدن رود به شهر میانه دیده می شود. در این بخش رودخانه از میان سنگ های ریولیتی، بازالتی و تراکی آندزیتی ائوسن عبور می نماید. با توجه به استحکام مناسب سنگ های این بخش از مسیر رودخانه، دره – رودخانه در این بخش پر پیچ و تاب است. دامنه های فرسوده ای که در تصویر دیده می شوند، در واقع سنگ هایی هستند که در اثر دگرسانی ناشی از نفوذی های آذرین به صورت خاکواره در آمده اند.

در تصویر بستر کبیر رودخانه که تنها در مواقع سیلابی از آب لبریز می شود با قلوه سنگ ها و تخته سنگ های درشت دیده می شود. بستر کنونی رودخانه نیز که آب در آن جریان دارد شامل رسوباتی ریزدانه تر شامل قلوه سنگ، شن و ماسه ناپیوسته است و از میان بستر سیلابی رودخانه جریان دارد.

در تصویر همچنین راه اصلی زنجان – میانه و پل راه آهن تهران – تبریز که بر روی رودخانه قزل اوزن ساخته شده است، دیده می شوند (دید عکس تقریباً به سوی جنوب است). در جلوی تصویر نیز پلی آهنی بر روی رودخانه نصب گردیده که کوهنوردان میانه ای را به ارتفاعات گچلیک در جنوب میانه می رساند.

کلمات کلیدی: آجی چای , آذربایجان شرقی , ائوسن٬ البرز , ایران , پیچان رود , دره رود , ریولیت , زمین شناسی , زمین گردشگری , زمین گشت , زنجان چای , ژئوتوریسم , قرانقو چای ,  قره چای , قزل اوزن , قوری چای , گچلیک , گرمی چای , مئاندر , میانه

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید