در ۳۰ کیلومتری جنوب میانه و در مرز استان های زنجان و آذربایجان شرقی، بر اثر قدرت بی همتای الهی تابلویی طبیعی و زیبا بر روی سطح زمین خلق شده است که حاصل اندرکنش نیروهای قدرتمند طبیعت یعنی رسوبگذاری و تکتونیک است. این تابلوی زیبا و منحصر به فرد شاید برای مردمی که بوسیله آزادراه زنجان – تبریز از میان آن عبور می کنند خیلی به چشم نیاید، اما برای زمین شناسان کنجکاو و علاقه مندان به دیدن زمین از فضا و گشت وگذار در نرم افزارهایی از قبیل گوگل ارث بسیار چشم نواز و متحیر کننده است.

   

رسوبات دریاچه ای و رودخانه ای دوره میوسن (حدود ۲۰ تا ۵ میلیون سال قبل) که شامل ماسه سنگ ها و سیلتستون های قرمز رنگ و مارن های سبز و قرمز به همراه لایه های تبخیری از گچ و نمک بوده اند، در حوضه های دریاچه ای در میان پشته های البرز و سنندج-سیرجان نهشته شده اند که به آنها رسوبات سرخ گفته می شود. این رسوبات سرخ گاهاً توسط نهشته های دریایی آهکی و مارنی به دو بخش تقسیم شده و نام سازندهای سرخ زیرین و بالایی را به خود گرفته اند. نهشته های این تابلوی زیبا مربوط به سازند سرخ بالایی می باشند. گسترش این تابلوی زیبا از جنوب خاور به سوی شمال باختر بوده و محیط رسوبی آن از دریاچه ای تا رودخانه ای تغییر کرده است. اعمال نیروهای زمین ساختی پس از آن، باعث چین خوردگی این رسوبات رنگارنگ و ایجاد نقش و نگارهای جالب بر روی این بخش از سرزمین زیبایمان شده است که چشم هر بیننده ای را مسحور قدرت خداوند می کند.

اگر به هدف این ساختار زیبا می خواهید سفری را آغاز کنید، ابتدا در نرم افزارهایی که تصاویر ماهواره ای را به شما نشان می دهند، سری به این بخش از سرزمین مان بزنید و کمی از دیدن این تابلوی زیبا از بالا، لذت ببرید و به دنبال راه های دسترسی مناسب برای رسیدن به چین خوردگی های زیبای آن بگردید. سپس بار سفر ببندید و از طریق آزادراه زنجان – تبریز و یا جاده دسترسی به ماه نشان به این اثر هنری زیبا سری بزنید و در آن بگردید و با عکاسی از زمین منظر های زیبای آن لذت ببرید. مختصات این اثر هنری ( ۴۷٫۶۶۶۱۸۵° و ۳۷٫۰۱۳۳۲۱°) می باشد.

برای مشاهده این تصویر بر روی نقشه اینجا کلیک کنید

کلمات کلیدی: زمین شناسی , زمین گردشگری , ژئوتوریسم ,  رسوبگذاری , تکتونیک , تصویر ماهوره ای , گوگل ارث , سازند قرمز بالایی , نهشته های دریاچه یی , مارن , ماسه سنگ , تبخیری , گچ , نمک , چین خوردگی , تاقدیس , ناودیس , میانه , زنجان , آذربایجان , زمین گشت , ماهنشان