بزرگ ترین زمین لغزش تاریخ زمین

بزرگترین زمین لغزش شناخته شده بر روی سطح زمین، زمین لغزش سیمره است که در غرب ایران واقع شده است. این لغزش حدود ۱۰ هزار سال قبل اتفاق افتاده است و در اثر آن حدود ۲۰ کیلومتر مکعب از سنگ های  آهکی میوسن پایینی و ائوسن (سازند آسماری) از یال شمالی طاقدیس کبیرکوه در امتداد صفحات لایه بندی جدا شده و به سمت پایین لغزیده است. بیشترین حرکت قائم در این لغزش حدود ۱۶۰۰ متر بوده است و در این لغزش ۵۰ میلیون تن سنگ جابجا شده است.

صفحه ی لغزش ۱۵ کیلومتر پهنا دارد و واریزه های لغزشی سطحی در حدود ۱۶۵ کیلومتر مربع را دربر می گیرد. واریزه های حاصل از این لغزش رودخانه ی کرخه را قطع کرده و در سرتاسر کف دره گسترده شده اند. برخی از مواد حاصل از این لغزش تا ۱۴ کیلومتر دورتر حرکت کرده اند.

آوار حاصل از زمین لغزش سیمره

جاده ی خرم آباد – اندیمشک بر روی زون انباشت زمین لغزش سیمره احداث شده است. بلوک های سنگی بسیار بزرگ تا کوچک سنگ آهکی (سازند آسماری) در تصویر دیده می شود. ۱۶۵ کیلومتر مربع در دشت مقابل کبیرکوه توسط آوار حاصل از زمین لغزش سیمره پوشیده شده است. حتی تصور حضور در منطقه در زمان لغزش نیز رعب آور است.

 

واریزه های لغزشی پس از سقوط در مسیر رودخانه ی کرخه سدی ساخته و باعث ایجاد یک دریاچه ی بزرگ در پشت این سد شدند (با ۳۹ کیلومتر طول). این دریاچه آنقدر باقی ماند تا بیش از ۱۵۰ متر رسوب بر روی کف آن انباشته شد (که در حال حاضر این رسوبات محل مناسبی برای چندین هزار هکتار از اراضی کشاورزی محسوب می شود). سپس دریاچه پس از مدتی در سد طبیعی رخنه کرده و بوسیله ی فرسایش کانالی را در آن ایجاد نمود.

 

رسوبات دریاچه ای حاصل از زمین لغزش سیمره

رسوبات دریاچه ای حاصل از زمین لغزش سیمره که در اثر بسته شدن مسیر رودخانه کرخه توسط مواد لغزشی در محل کنونی شهر پلدختر انباشته شده و محیطی مناسب جهت کشاورزی و باغداری را در حال حاضر پدید آورده است. تا قبل از باز شدن راه رودخانه، در محل دریاچه بیش از ۱۵۰ متر رسوبات ریزدانه ی دریاچه ای انباشته شده است.

 

به هر حال این زمین لغزش مجموعه ای از لغزش سطح لایه بندی و بهمن سنگی بوده است که در اثر یک زمینلرزه ی بزرگ اتفاق افتاده است.

 

زمین لغزش سیمره

کلمات کلیدی: زمین لغزش , سیمره , کبیرکوه , بهمن سنگی , دریاچه , رود کرخه , زون انباشت , پلدختر , لرستان , زمین شناسی , زمین گردشگری , ژئوتوریسم , بزرگترین زمین لغزش تاریخ زمین ,

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این زمین لغزش به مقالات زیر مراجعه نمائید:

[۱] Shoaei, Z. and Ghayoumian, J., 1998, Seimareh landslide, the largest complex slide in the world, In: Moore D. and Hungr O. (editors), Eighth International Congress of the International Association for Engineering Geology and the Environment, Proceedings, Pages 1337-1342

[۲] Harrison, J.V. and Falcon, N.L., 1937, The Saidmarreh Landslip, Southwest Iran, Journal of Geology, Volume 84, pages 42-47

[۳] Petley, D., 2009, The biggest landslide of them all – Saidmareh, Iran, Dave’s Landslide Blog

 

ترجمه: سید مجید میرکاظمیان

منبع: سایت ژئولوژی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید