بلندترین آبشار ایران

آبشار لاتون در استان گیلان، در ۱۵ کیلومتری جنوب شهرستان آستارا، نزدیک روستای کوته کومه جای گرفته‌ است. ارتفاع تقریبی آبشار لاتون ۱۰۵ متر است که به لحاظ بلندی، مرتفع ترین آبشار گیلان و ایران به حساب می‌آید.

علاوه بر آبشار اصلی، آبشاری دیگر در ۱۰ متری آن قرار دارد که ۶۵ متر ارتفاع دارد و سرریز آب آن نسبت به آبشار اصلی بیشتر و پر عرض تر است. در بالا دست آبشار بزرگ لاتون، سه حوض بزرگ طبیعی با سه آبشار ۱۰ متری وجود دارد که از زیبایی‌های بی نظیر و منحصربه‌فرد منطقه لاتون است.

این آبشار از دامنه‌های شرق کوه اسپیناس”اسپینه” سرچشمه گرفته و به رودخانهٔ لوندویل که با طول ۱۷ کیلومتر خود نیز از کوه اسپیناس”اسپینه” سرچشمه گرفته سرازیر می‌شود و با شیب تندی به سمت کوته کومه و لوندویل حرکت کرده و در آخر وارد دریای خزر می‌شود.

فاصله از روستای کوته کومه تا آبشار حدود ۶ کیلومتر است که در مدت طی این مسافت ۳/۵ ساعتی در حدود ۷۵۰ متر ارتفاع زیاد می‌شود.

مسیر صعود آبشار تپه‌هایی جنگلی و بسیار زیباست که در طول مسیر چشمه‌های فراوانی با آبی خنک و نوشیدنی دیده می‌شود. انتهای مسیر نیز دارای پرتگاه‌هایی خطرناک و مرگبار است. آبشار از فاصلهٔ ۵۰۰ متری قابل رویت است.

در مسیر صعود به آبشار لاتون به روستای قدیمی آسیو شوان می‌رسیم که تقریباً خالی از سکنه است. به زبان تالشی، آسیو به معنی آسیاب و شوان به معنی کنار رودخانه می‌باشد.

در حاشیهٔ آبشار یکی از زیباترین جنگل‌های متراکم بکر و دست‌نخوردهٔ گیلان با انبوهی از درختان آلو، به، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی وجود دارد که در ۹ ماه از سال سرسبزی و زیبایی خود را حفظ می‌کند.

از تنوع جانوری اطراف ابشار نیز می‌توان به گرگ، گراز، خرس (نادر)، جوجه تیغی، اسب، گاو، و… اشاره کرد.

بر روی نقشه ی زمین شناسی آستارا (۵۷۶۶)، آبشار لاتون دقیقاً در مرز دو واحد ماسه سنگی و گدازه ای ایجاد شده است. چیزی که در نقشه نیامده اما از تصاویر گوگل ارث بر می آید عبور گسله ای با راستای تقریبی شمال – جنوب است که صخره ی قائم محل آبشار را به ارتفاع بیش از ۱۰۰ متر ایجاد نموده است. این سنگ ها از استحکام و مقاومت بالایی برخورداراند و مجموعه ای از برش های ولکانیکی همراه با جریانهای گدازه ای پیروکسن آندزیت است. این سنگهای مسحتکم تنها در اثر عملکرد یک گسله می توانند صخره ای با این ارتفاع را تشکیل دهند. روی این گدازه ها که به سن پالئوسن – ائوسن هستند مجموعه ای از ماسه سنگ، شیل، توف و ماسه سنگ های توفی زرد رنگ به سن ائوسن قرار می گیرند. شیب عمومی لایه ها به سمت جنوب جنوب باختر است.

کلیدواژه: آبشار لاتون , آستارا , استان گیلان , ایران , بلندترین آبشار ایران , جنگل , زمین گردشگری , ژئوتوریسم , کوه اسپیناس , لوندویل , زمین گشت

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید