fault-khorramdareh-zg

گسلش مارن های پلیوسن زنجان

کسانی که حتی یک بار از آزادراه زنجان – تبریز عبور کرده باشند، در ترانشه های آزادراه و در فاصله ی ۴۷ تا ۵۰ کیلومتری از عوارضی زنجان، جلوه های زیبایی از عملکرد گسلش را در مارن های پلیوسن دیده اند.

واحد مارنی و سیلتی که در این محدوده برونزد یافته است، به خودی خود با رنگ های قرمز و سفیدش و ریخت تپه ماهوری که به خاطر فرسایش پذیری بالا دارد چشم نواز است. اما آنچه این زیبایی را دو چندان می کند برشی (ترانشه) است که برای ساخت آزادراه در این واحد رسوبی داده شده است و زیبایی های آن همچون لایه های داخلی کیک که بعد از برش خود را می نمایند رخ نموده است. عملکرد گسلش نرمال در این ترانشه ها لایه ها را بالا و پایین کرده و لایه های راه راه مارن و سیلت در راستای صفحات این گسله ها انواع ساختارهای تکتونیکی زیبا اعم از گرابن، دوپلکس و … را ساخته است.

اکثر صفحات گسله توسط گچ و نمک پر شده است و جلوه ی آنها را دوچندان کرده است.

پیشنهاد می کنیم در هنگام عبور از کنار این ترانشه ها، اتومبیل خود را متوقف کنید. کمی استراحت کنید و به این شاهکار خداوند بنگردید و از دیدن آنها لذت ببرید، می توانید با این زمین منظرهای زیبا عکس بگیرید و اگر با زمین شناسی آشنا هستید، مختصات لایه ها و صفحات گسلی را برای خود اندازه بگیرید و از این آزمایشگاه تکتونیکی مجانی کمال استفاده را ببرید.

برای مشاهده این تصویر بر روی نقشه اینجا کلیک کنید