کوه ارنان

کوه ارنان (ارنون) قله ای منفرد با ارتفاع ۲۸۹۲ متر از سطح دریا و اختلاف ارتفاع ۸۰۰ متری از روستایی که به همین نام در پای آن وجود دارد، در دشت جنوبی شیرکوه یزد قد برافراشته است. این کوه که جاده ی مهریز به دهشیر از پای آن عبور می کند در ۴۳ کیلومتری جنوب باختری مهریز و ۱۰۰ کیلومتری یزد قرار دارد.

ZG-Ernan-03

جنس این کوه منفرد که با ریخت شناسی خشن و ستیغ ساز در میان دشتی کم عارضه و البته مرتفع (نسبت به سطح دریا) از فواصل دور قابل رویت می باشد، از نوع گنبدهای داسیتی و سن آن مربوط به پلیو – پلئیستوسن (حدود ۲ میلیون سال قبل) می باشد. دامنه ی واریزه ای و آبرفتی اطراف این کوه منفرد، بسان دامنی دایره وار دور تا دور این کوه را پوشانده است.

در بسیاری از مطالب منتشر شده در مورد این کوه در فضای اینترنت،  سنگهای کوه از جنس سنگ های رسوبی آهکی دوره نئوژن از دوران سوم زمین شناسی معرفی شده اند که کاملا اشتباه است.

ZG-Ernan-02

رسوبات دشت میزبان این کوه مربوط به رسوبات دشت آبرفتی و پادگانه های کهن و جوان می باشد اما در بخش شمال خاوری این کوه کفه های رسی و نمکی نیز گسترش محدودی دارند. همگی این رسوبات مربوط به دوران کواترنزی و عهد حاضر می باشند.

تعدادی قنات برای دسترسی به سفره های آب زیرزمینی که توسط این کوه تغذیه می گردند توسط مردم محلی در آبرفت های دشت حفر شده که آب باغ ها و زمین های کشاورزی آن محدوده را هر چند به صورت محدود تامین کند.

ZG-Ernan-04

بر روی سنگ های دامنه ی این کوه سنگ نگاره هایی یافت شده که بر اساس بررسی های انجام شده توسط باستان شناسان قدیمی ترین آنها به هزاره چهارم قبل از میلاد باز می گردد، اما از دوران پس از اسلام نیز سنگ نبشته هایی وجود دارد که بر اساس بررسی ها توسط چوپانان محلی در دوران کهن حجاری شده اند. این نقوش شامل انواع مختلف بز کوهی، آهو، پرندگان، انسانهای سوار بر اسب ، الاغ و استر و تیر و کمان به دست و همچنین انسان نیزه به دست و گرز به دست است. محوطه سنگ نگاره‌های کوه ارنان در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۳۶۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کلمات کلیدی: استان یزد , داسیت , زمین شناسی , زمین گردشگری , ژئوتوریسم , کوه ارنان

 

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید