مختصات دار کردن تصاویر

آیا تاکنون برایتان پیش آمده که در سفر تعدادی عکس بگیرید و پس از گذشت مدتی ندانید عکس ها را کجا گرفته اید؟ البته امروزه با مجهز شدن دوربین ها و موبایل ها به جی پی اس این مشکل تا حدودی برطرف شده است و دوربین در هنگام گرفتن تصویر – در صورت روشن بودن جی پی اس –  به صورت خودکار تصاویر را ژئوتگ می نماید یعنی در بخش مشخصات هر تصویر مختصات محل گرفته شدن تصویر را ثبت می کند. اما روشن بودن دائم جی پی اس موبایل یا دوربین به هر حال باعث تخلیه سریع باطری هم می شود.

حال اگر دوربین شما جی پی اس دارد و باطری ندارد و یا اصلاً جی پی اس ندارد، شما می توانید به کمک داشتن یک جی پی اس دستی و دوربین عکاسی دیجیتال تصاویر گرفته شده ی خود را به کمک نرم افزار GEO SETTER ژئوتگ یا مختصات دار نمائید.

حال چه کنیم؟ کافی است قبل از شروع سفر ساعت دوربین و ساعت جی پی اس را با یکدیگر همزمان نمائید. سپس در تنظیمات ثبت مسیر (Tracks)  را طوری تنظیم کنید که نقاط بیشتری را در زمان کوتاهتری ثبت نماید (Most often). همچنین توجه داشته باشید که ساعت تابستانه در جی پی اس فعال باشد.

اکنون با شروع سفر سامانه ی ثبت مسیر را در جی پی اس فعال کنید تا مسیر حرکت شما را ضبط نماید. دوربین هم می تواند در اختیار هر کس حتی بچه ها قرار گیرد و بارها تصاویر مختلف با آن گرفته شود و بارها خاموش و روشن شود.

پس از پایان سفر، اطلاعات مسیر ضبط شده را به کمک نرم افزار Map Source  از جی پی اس تخلیه کرده و با فرمت GPX ذخیره نمایید. عکس ها را نیز در یک فولدر بر روی رایانه ذخیره کنید. حال با کمک نرم افزار GEO SETTER عکس ها را با با فایل GPX ذخیره شده، همزمان سازی (Synchronize) کنید. کاری که نرم افزار می کند این است که ساعت تصویر گرفته شده را با مختصات همان ساعت که در جی پی اس ثبت شده یکسان سازی کرده و مختصات مربوطه را در بخش مشخصات فایل تصویر شما ثبت می کند. حالا تصاویر شما ژئو تگ یا مختصات دار شده است.

 

geosetter1

حال می توانید یک کار جالب تر هم انجام بدید. از مجموعه ی عکس های سفر خود می توانید خروجی گوگل ارث بگیرید. این کار مسیر شما و عکس های سفرتان را با سایزی کوچک به صورت یک فایل KMZ ذخیره می نماید تا شما بتوانید آنها را بر روی تصاویر ماهواره ای گوگل ارث تماشا کنید و بدانید هر تصویر را در کجا گرفته اید. همچنین می توانید با ارسال فایل GPX و KMZ برای دوستانتان آنها را در جریان کم و کیف سفر و مسیر و تصاویرتان قرار دهید تا بیشتر لذت ببرند.

geosetter3

این نرم افزار مجانی را می توانید از سایت آن دانلود کنید:   http://www.geosetter.de

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید