طولانی ترین رود ایران

رود کارون پرآب‌ترین و بزرگ‌ترین رودخانه ایران است. این رود در سنگ نوشته‌های باستانی کرن، کرنک و کوهرنگ نیز نامیده می‌شد و اولین تمدن‌های بشری درکنار این رود تشکیل گردیده است. برخی نیز رودخانه کارون را همان رودخانه باستانی کوپرتس می‌دانند. این رود با درازای ۹۵۰ کیلومتر طولانی‌ترین رودی‌ست که تنها در داخل ایران قرار دارد و همچنین تنها رود ایران است که بخشی از آن قابل کشتیرانی است. آب آشامیدنی کلان‌شهراهواز از رودخانه کارون تأمین می‌شود. در حاشیه این رود تمدن‌های بزرگی از ایران شکل گرفته‌است. رودخانه کارون به غیر از تأمین آب آشامیدنی و کشاورزی و تولید برق مصرفی دارای مواهب دیگری نیز می‌باشد از جمله بستر مناسبی برای جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد مکان‌های تفریحی پررونق و نیز حمل و نقل کالاست به علت آنکه از طریق آن می‌توان کالاهای تجاری و صادراتی کشور را با استفاده از حمل و نقل آبی، از اهواز و حتی شوشتر تا بنادر بین‌المللی خوزستان مانند خرمشهر و آبادان منتقل کرد.

رود کارون ۱۱۷اُمین اثر طبیعی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

سرچشمه کارون، آب‌کاج، از زرد کوه بختیاری است و پس از عبور از مناطق کوهستانی و پر پیچ و خم، در منطقه‌ای به نام گتوند وارد دشت خوزستان می‌شود. رود کارون در شمال شوشتر به دو شاخه تقسیم می‌شود که در جنوب شوشتر به یکدیگر متصل می‌شوند. شاخه مهم کارون، رود دز است که در شمال اهواز به رود کارون ملحق می‌شود. رود کارون در مرز ایران و عراق، به اروند رود پیوسته و روانه خلیج پارس می‌شود.
رودخانه ی کارون تا قبل از اینکه وارد دشت خوزستان شود از پیچ و خم جبهه ی کوهستان زاگرس تبعیت می کند. در نتیجه در کوهستان زاگرس این رود از نوع “رود پیچان محاط شده” (Intrunched meander) می باشد. در این بخش پیچ و خم رودخانه تابع جنس سنگ ها، دره های گسلی، چین خوردگی ها و … است. اما با ورود به دشت خوزستان و کاسته شدن گرادیان شیب، رود کارون به شدت پر پیچ و خم می شود و از هر جا که بتواند راه خود را می گشاید. در نتیجه رود در این قسمت بسیار پویاست و دائم در حال تغییر در مسیر خود است. نگاهی بر روی تصاویر ماهواره ای ما را به مسیر های متروک رود و پیچ و خم های قطع شده و بریده شده رهنمون می سازد.
zg-karun-02
در نتیجه پیچ و خم‌های این رود و دلتای آن که در دشت خوزستان گسترده شده است این دشت را به جلگه‌ای بی‌نظیر تبدیل کرده است که کشاورزی در آن رونق بسیاری دارد. سدهای مختلفی بر روی این رودخانه ساخته شده‌ که مهمترین آنها، سدهای کارون ۱، کارون ۳، کارون ۴، مسجد سلیمان و در پایین‌تر، سدهای شوشتر، عقیلی و گتوند می‌باشند.
0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید