از Google Earth چه می دانید؟

کمپانی گوگل اولین بار با موتور جستجوی ساده ی خویش، خود را به جهان معرفی کرد. این کمپانی از زمان تاسیس خلاقیت، نوآوری و در عین حال سادگی را پیشه ی خود نمود تا امروز به عنوان یک غول اینترنتی در آید.
چند سال پیش گوگل با آخرین برنامه ی اینترنتی خود جهان را شگفت زده کرد و البته تا حدی هم ترساند! سرویس Google Earth با تصاویر ماهواره ای خود در آغاز امریکای شمالی و اینک تمام نقاط جهان را پوشش داده است. گوگل با این کار جهان را بی اندازه کوچک کرده و مرزها را برداشته است.
این سرویس که سالها فقط در اختیار سازمانهای جاسوسی قرار داشت، امروز به شکل رایگان در اختیار همه مردم قرار گرفته است و هر کس می تواند در هر نقطه از جهان این تصاویر را دریافت کند.

گوگل ارث یک نقشه معمولی نیست! کافی است نام کشور، شهر و یا حتی کدپستی محل مورد نظرتان را در کادر جستجوی این برنامه وارد کنید، تا تصاویری رویایی و کاملا واقعی از محل مورد نظر در اختیار شما قرار گیرد.
اگر امکانات اینترنتی در ایران اجازه دهد شما می توانید بر فراز شهرتان پرواز کنید، خیابان محل زندگیتان را چنان که هست ببینید و حتی سری هم به مدرسه دوران کودکی تان بزنید. اینها همه امکاناتی هستند که گوگل به رایگان در اختیار همه در هر جای دنیا که باشند قرار داده است. لذت گشت و گذار در جهان و دیدن تصاویر به اشتراک گذاشته شده ی مردم دنیا و مشاهده ی مناظر طبیعی و زمین منظرهای زیبای دنیا با این نرم افزار توصیف شدنی نیست.
زمانی حق اشتراک گوگل ارت که”keyhole” نامیده می شد ۹۰ دلار بود. وقتی گوگل keyhole را خریداری کرد چیزی حدود یک تریلیون بایت سوابق اطلاعاتی نقشه برداری دیجیتال را به “ارث” برد و شروع به ایجاد نسخه های پایه ای نرم افزاری نمود که بتوانند بصورت رایگان دانلود شوند و اکنون در اختیار شما قرار گرفته است.
تصاویر نقشه های گوگل ارث از دو منبع ارسال و هدایت می شوند: ماهواره و هواپیما؛ گوگل اینگونه نقشه ها و دیگر اطلاعات نقشه برداری دیجیتالی را از منابعی چون TeleAtlas و EaetSat که هر دو از پدیدآورندگان تصاویر و نقشه های هوایی و ماهوارهای هستند بدست می آورد. این تصاویر در اشکال دیجیتالی برای استفاده تجاری گرفته می شوند. البته امروزه خود گوگل با کمک فناوری های پیشرفته ی خود تصاویر و نقشه هایی سه بعدی از شهرهای مهم دنیا را به سرویس گوگل ارث خود اضافه کرده است.
به دلیل اینکه این اطلاعات و داده ها از منابع مختلفی بدست می آیند، جهت تحلیل تفاوتها می توانند به راحتی مورد استفاده قرار گیرند. اینکه چرا بر روی برخی از مناطق کره زمین موج هایی ظاهر شده است، حتی بر روی سطح برخی خیابانها، در حالی که دیگران بدون استفاده از این امکان برای تحلیل این نقاط ابهام، مشکلات زیادی پیش رو دارند.

زمانی که شما از گوگل ارت استفاده می کنید نمی توانید تصاویر گرفته شده از ماهواره را در همان لحظه ی ارسال (Online) مشاهده کنید. به عبارت دیگر بر خلاف تصور رایج تصاویر ماهواره ای گوگل ارث بین دو تا سه سال پیش گرفته و ارسال شده اند. در عین حال گوگل اعلام کرده است قدمت این اطلاعات بیش از ۳ سال نیست و بطور متناوب به روز می شوند و همواره جدیدترین اطلاعات در دسترس هستند.
بخش دیگری از آنچه گوگل ارث را اعتیاد آور می سازد همکاری این برنامه با موتور جستجوی گوگل است!
هنگامی که شما شهری را از نظر می گذرانید، می توانید کافی شاپ ها، رستوران ها، بقالی ها و هزاران گونه مرکز تجاری در مجاورت آنها را بیابید. شما می توانید با کلیک کردن بر روی هر کدام از آنها جزئی ترین اطلاعات در مورد هر کدام را از موتور جستجوی گوگل دریافت کنید.
همچنین به کاربران اجازه داده شده است بوسیله کلیک کردن بر روی: “Add/Edit a Business Listing” اماکن تجارتی را به نقشه اضافه کنند. در حال حاضر لایه های متعدد و متنوعی به این برنامه اضافه شده اند که اطلاعات بسیار مفیدی را در اختیار کاربر قرار می دهند.
گوگل ارث امکان عکسبرداری از هر نقطه ای در جهان را با کامپیوتر برای تمام افراد مهیا کرده است به همین دلیل نگرانی های مردم در مورد پیامدها و مشکلات احتمالی این پدیده بیشتر و بیشتر می گردد.
آنچه همیشه فوراً به ذهن می رسد انگیزه ی انسان برای دانستن موقعیت جغرافیائی خود بر روی کره ی زمین است “اوه! چه کار غیر معمول و جالبی” این جمله ای است که اکثر آنان که عاشق نظریه ی امکان دیدن کره ی زمین از کامپیوترهای شخصی خود هستند بر زبان می آورند ، در حالی که همین افراد دوست ندارند که بواسطه ی این گونه پدیده ها تحت نظاره ی دنیا باشند!! کسی می تواند از طریق گوگل ارث از یک کمینگاه هدف را دنبال کند؟ آیا سارقان هم می توانند از امکانات گوگل ارث در یک منطقه سودی بجویند؟
در مورد نگرانیهایی که از جنبه ی “امنیت شخصی” مورد اهمیت قرار می گیرد دو نکته قابل ذکر است:

اول اینکه اطلاعات گوگل ارث قبلا هم به اشکال مختلف قابل دسترس بوده است ( پیش از این برخی ماهواره ها این تصاویر را با قیمت نسبتا بالایی می فروختند) و دوم اینکه سابقه ی تصاویر ماهواره ای و عکس های هوایی به سه سال قبل بر می گردند و هیچ کس قادر نیست که از طریق گوگل ارث به اطلاعات به روز دست یابد. اطلاعاتی با سه سال قدمت قطعی نیستند و نه حتی قابل استفاده برای توطئه سازی.
و دیگر، نگرانیهایی درباره ی خطر اطلاع رسانی های گوگل ارث در زمینه ی امنیت ملی کشورهاست؛ مقامات عالی رتبه در بسیاری از کشورها بارها از بابت جزئیات اطلاعات قابل دسترسی برای عموم در گوگل ارث اظهار نگرانی کرده اند. در راس این کشورها استرالیا، انگلیس و ایالات متحده ی امریکا و اخیرا هند هستند. آنها می گویند عاقبت تروریست ها خواهند توانست “گرچه احتمالا” از اطلاعات و تجهیزات گوگل ارث و شبیه سازی کردن جزئیات جهان توسط ماهواره ها بهره برداری کنند.
مام آن کاری که شما باید انجام دهید برگرفتن (Download) گوگل ارث و داشتن چشمانی عقاب گونه برای مشاهده جهان است.

در آینده بیشتر در مورد توانایی ها و تکنیک های قابل استفاده در گوگل ارث با شما سخن خواهیم گفت.

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید